World War 3 w Grach


CD Action 13/01 | Click 24/01 | Komputer Świat Gry 1/02


Gra strategiczna na PC. Światowe zasoby ropy naftowej są na ukończeniu. Jedyną droga do opanowania wyczerpujących się złóż jest wojna.

Treść Gry

Wbrew wcześniejszym szacunkom okazuje się, że zasoby ropy naftowej są na wyczerpaniu-wystarczy jej tylko na kilka lat! Rezolucja ONZ nakazuje przejęcie złóż pod światowy zarząd, na co państwa arabskie reagują ogłoszeniem świętej wojny. Wojska NATO lądują w Zatoce Perskiej. Zaczynamy walkę, stając na czele jednej ze stron konfliktu: Stanów Zjednoczonych, Rosji lub Iraku. Każda z nich ma inne wyposażenie i zadania. Wykonujemy je podczas sześciu kampanii liczących po pięć misji. Dowodzimy małymi oddziałami, które zdobywają doświadczenie. Dbamy o weteranów i uzupełniamy stan o nowe jednostki. Są one cenne: to efekt prac badawczych prowadzonych na tyłach. Dzięki nim uzyskujemy w końcu dostęp do broni masowego rażenia.

Instalacja

Instalator uruchamia się automatycznie. Wybieramy: Zainstaluj World War III. Klikamy na przycisk Dalej, wybieramy folder, do którego są kopiowane pliki i pozycję w menu Start. Następnie w folderze gry w menu Start uruchamiamy program Setup, który testuje kartę graficzną i dźwiękową. Wybieramy w nim też rozdzielczość w jakiej ma działać gra.

Technikalia

Grafika jest prosta, zwłaszcza na pustyniach Iraku. Jednak gra wygląda dobrze a na pole bitwy patrzymy zarówno z lotu ptaka, jak i poziomu dowodzonych oddziałów. Ta druga perspektywa jest równie ładna, co nieprzydatna w walce.

Misje są zróżnicowane i ciekawe: od walk na froncie po akcje sabotażowe. Powodzenie zależy od umiejętnego dysponowania niewielkimi siłami. Zapas amunicji Jest ograniczony, co podnosi trudność.

W grze nie chodzi tylko o odkrycie mapy i wybicie przeciwnika. Gdy wykonujemy zadanie, pojawia się opcja zakończenia misji, ale warto walczyć dalej, bo oddziały zyskują doświadczenie. Niektóre jednostki przenosimy czasami do następnej misji.

Gra Jest po polsku. Nic dziwnego: powstała w naszym kraju. Jednak poziom językowy jest niski. Lektor w filmie wprowadzającym mówi grobowym głosem, jednostki w kółko powtarzają te same kwestie, a w tekstach zdarzają się błędy.

Werdykt

World War III sposobem obsługi przypomina Earth 2150 - obie gry korzystają z tego samego programu. Mimo to gra się w nią inaczej, bo fabuła i środki, jakimi dysponujemy, znacznie się zmieniły. GRY polecają tę ciekawą strategię. Znowu jest nad czym myśleć!

Tekst: Komputer Świat GRY